Wiele osób starszych całe życie spędziło w jednym miejscu. Rodzina nie zawsze może pozwolić sobie na odpowiednią opiekę nad seniorem w jego własnym domu. Decyzja o przeniesieniu go do domu opieki zwykle jest bardzo trudna. Na szczęście jest inne, lepsze rozwiązanie.

Stare drzewo

Wyobraźmy sobie, że całe życie mieszkamy w jednym domu, a gdy się zestarzejemy, nagle musimy spakować swoje rzeczy i  zmienić otoczenie. Dla wielu osób starszych taki scenariusz to prawdziwa tragedia. Oddzieleni od murów, w których toczyło się całe ich życie, pozbawieni codziennego kontaktu z sąsiadami i znajomymi, nie potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jaką jest dom opieki. Rozłąki z własnym mieszkaniem nie jest w stanie im wynagrodzić ani najlepsza opieka, ani nowe znajomości i przebywanie w towarzystwie równolatków. To dlatego mówi się, że starych drzew się nie przesadza. Seniorzy odcięci od swoich korzeni nie wiedzą, jak ma wyglądać ich życie i często zamykają się w sobie. Konsekwencją takich niechcianych przeprowadzek w zaawansowanym wieku często jest depresja i całkowita utrata kontaktu z osobą starszą. Jakie  są alternatywy? Mało kto może pozwolić sobie na porzucenie pracy i całkowite oddanie się opiece nad starszym, schorowanym rodzicem. Poza tym osoby bez odpowiedniego przeszkolenia w pielęgnacji seniorów, nie zapewnią im opieki na najwyższym poziomie. Oczywiście ważne jest, by być blisko, jednak to nie wystarczy. Co w takim razie możemy zrobić dla ukochanych seniorów?

Opieka przez całą dobę

Jeśli sami nie możemy lub nie potrafimy odpowiednio zająć się bliską nam starszą osobą i podejrzewamy, że kiepsko zniesie ona przeprowadzkę do domu opieki, możemy skorzystać z usług domu opieki Przystań z Wronikowa, która zajmuje się osobami starszymi w ich domach. Dzięki temu seniorzy mogą zostać u siebie, ale są otoczeni fachową opieką. Pracownicy firmy czuwają nad nimi 24 godziny na dobę. Osoba starsza nie jest wówczas zmuszona do zmiany trybu życia.