Decyzja o przeprowadzce osoby starszej do domu opieki nigdy nie jest łatwa. Należy bacznie obserwować jej reakcje – jeżeli będą one skrajnie odmowne, przymuszanie emeryta do zmiany miejsca zamieszkania to najgorsza opcja. Najlepiej przedstawić rzecz spokojnie, wymieniając korzyści z takiego rozwiązania. Czasem staje się ono jedynym, które zapewni osobie starszej godne życie.

Jak rozpoznać, że opieka w domu jest niewystarczająca?

Rozpoznanie, że nadszedł czas na przeprowadzkę do domu opieki, nie jest łatwe. Często osoby starsze radzą sobie z codziennymi czynnościami, są pełne wigoru i pozytywnie nastawione do życia. Niestety, choroby demencyjne, układu krążenia czy narządów ruchu mogą rozwijać się przez lata. Jeśli pojawią się ich pierwsze symptomy, warto wziąć pod uwagę wybór odpowiedniego domu spokojnej starości. Najczęściej nie jesteśmy wtedy w stanie zapewnić swoim starszym bliskim pełnego bezpieczeństwa w ich mieszkaniu. To pewne, że z czasem zakres opieki się zwiększy i przekroczy nasze możliwości. Jeśli dodatkowo możemy rzadko widywać się ze swoimi bliskimi, wzrasta zagrożenie samotnością, która może przyczynić się do pogłębienia niepokojących objawów. Osoby samotne i nieszczęśliwe żyją ponadto krócej. Ostatecznej decyzji dokonuje oczywiście senior i zazwyczaj nie robi tego bez zastanowienia. Uprzednie odwiedzenie ośrodka na krótki czas pozwala przekonać się, jak bardzo jego wsparcie ułatwia życie.

Wybór odpowiedniego domu opieki

Decydując się wraz z osobą starszą na przekazanie jej do profesjonalnego domu opieki, takiego jak chociażby piotrkowski Dom Opieki Przystań, nie musimy obawiać się zaniedbań. Ten konkretny ośrodek specjalizuje się głównie w opiece nad osobami cierpiącymi na choroby otępienne, takie jak choroba Alzheimera. Delikatne podejście to w takich przypadkach podstawa. Ważne jest, by emeryt czuł się dobrze w nowym miejscu – dlatego zalecane jest, by do jego pokoju wstawić ulubione meble i obrazy, a nawet przeprowadzić się ze zwierzakiem. Pięć posiłków dziennie, staranna opieka, codzienna pielęgnacja i wypełniony czas wolny: trudno jest je zapewnić w warunkach domowych, nie tylko osobom starszym. Pobyt w domu opieki to duża zmiana, ale ma wiele pozytywów. Dobre warunki bytowania pozwalają wydobyć wszystko z ostatnich lat życia, zyskać nowe zainteresowania i pasje. Nigdy nie jest też za późno na poznawanie nowych osób, a te mieszkające w domu opieki mają za sobą wiele interesujących doświadczeń.