Domy opieki to wyjątkowe miejsca, tworzone z myślą o osobach starszych i schorowanych, które nie mogą już żyć samodzielnie, gdyż potrzebują codziennej opieki pielęgniarskiej albo chociaż towarzystwa. Jak znaleźć odpowiednie, naprawdę godne zaufania, schronienie dla swoich najbliższych? Na co koniecznie zwrócić uwagę szukając najlepszego w naszej sytuacji domu opieki?

Domy opieki to niełatwy temat. Obecnie coraz więcej osób staje przed wyzwaniem, jakim jest zajmowanie się dziećmi, praca zawodowa oraz opieka nad starszą lub schorowaną osobą. W sytuacji, kiedy wiemy, że nie podołamy tak licznym obowiązkom znalezienie zaufanego domu opieki wydaje się dobrym rozwiązaniem. W tego typu placówkach dostępna jest całodobowa pomoc, tak potrzebna w przypadku seniorów i osób chorych. Jak znaleźć miejsce, które zapewni naszym bliskim najlepszą możliwą opiekę? Na co zwrócić uwagę wybierając konkretną placówkę?

Okolica

Lokalizacja domu opieki jest niezwykle ważna. Im dalej od zgiełku wielkiego miasta, tym lepiej. Warto szukać placówki na wsi, blisko lasu i natury. Codzienny kontakt z przyrodą doskonale wpływa na samopoczucie mieszkańców domów opieki. Sielska, zielona okolica uspokaja, sprzyja częstym spacerom i poprawia nastrój.

Zajęcia dodatkowe

Wspaniale, jeżeli dom opieki organizuje dla swoich podopiecznych dodatkowe zajęcia, które nie tylko zapełniają codzienny grafik, ale także dają mieszkańcom szansę na odnalezienie swoich pasji i podjęcie twórczych eksperymentów. Nie od dziś wiadomo, że wszelkie kreatywne zajęcia doskonale wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Tego typu warsztaty powinny stanowić rutynę, a nie okazjonalne wydarzenie raz w miesiącu. Dużą liczbę zajęć rozwijających zainteresowania podopiecznych oferuje Dom opieki Przystań we Wronikowie, który znajduje się na terenie województwa podlaskiego.

Codzienna opieka

Przed podpisaniem umowy z ośrodkiem należy dokładnie zapoznać się z jego ofertą. Ważne, żeby dom opieki świadczył usługi bytowe związane z zamieszkaniem, wyżywieniem, utrzymaniem czystości oraz higieną osobistą oraz opiekuńcze – pomoc w podstawowych czynnościach życiowych oraz pielęgnacje w trakcie choroby. Najlepsze placówki organizują także czas swoim podopiecznym, przygotowując dla nich zajęcia rozwijające ich zainteresowania oraz prowadzą terapie wspomagające.

Wybierając dom opieki dla bliskiej osoby, należy zwrócić uwagę nie tylko na warunki bytowe, ale także na atmosferę panującą w danym miejscu. Najważniejsze są wrażenia podopiecznych, którzy w domu opieki powinni czuć się przede wszystkim komfortowo i bezpiecznie.